Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 137

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 168

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 198
„Zawiercianin” po raz dwudziesty - Mlody.Zawiercianin.pl

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/gora.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/data.inc.php on line 7
wtorek, 18 Czerwiec 2024,

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/imieniny.inc.php on line 7
imieniny obchodzą: Elżbieta, Marek


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/podstrony/news.inc.php on line 7

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / „Zawiercianin” po raz dwudziesty

„Zawiercianin” po raz dwudziesty

data dodania: 2014-10-15 14:57:42

Właśnie ukazał się nowy numer czasopisma aktywności społecznej „Zawiercianin”. To już dwudziesty numer przybliżający aktywność społeczną w powiecie zawierciańskim oraz ostatni wydany w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”.

We wstępie do nowego numeru Paweł Abucki pisze: „Warto realizować marzenia. Ta, z pozoru, oczywista prawda bywa czasem zapominana. „Zawiercianin” to nie tylko czasopismo aktywności społecznej – to również czasopismo o zrealizowanych marzeniach. Każdy z nas pragnie, by świat, który nas otacza był coraz lepszy. Przyjmując postawę aktywności społecznej przyczyniamy się do realizacji tych marzeń”.
 
Nowe wydanie magazynu rozpoczyna się od wywiadu z Marzeną Nykiel, młodą dziennikarką z Zawiercia, która w wywiadzie z Pawłem Kmiecikiem opowiada o początkach swojej pracy w zawodzie oraz związkach z naszym miastem.
 
Kolejny tekst to wywiad przeprowadzony przez uczennicę biorącą udział w projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”. O „poświęceniu się swojej pasji” – bo tak brzmi tytuł wywiadu przeprowadzonego przez Oliwię Szastę – opowiada Tomasz Pecold, trener psów z gminy Żarnowiec.
 
Z Żarnowca do Szczekocin przenieść się można dzięki tekstowi o Towarzystwie Kulturalnym im. Tadeusza Kościuszki. Paweł Kmiecik pisze w nim o 20-letniej działalności tej organizacji oraz historycznej pasji Czesława Orlińskiego, współzałożyciela i prezesa Towarzystwa.
 
„Uniwersytet Każdego Wieku” – to tytuł tekstu autorstwa Pawła Kmiecika, w którym opisana jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość UTW w Ogrodzieńcu. Działający od 2012 roku Uniwersytet jest kolejną taką grupą na mapie uniwersytetów trzeciego wieku w regionie – choć nie jest on organizacją pozarządową, a grupą nieformalną przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.
 
Drugim tekstem przygotowanym przez jedną z uczennic z projektu dziennikarskiego jest wywiad Oliwii Szasty z burmistrzem Żarnowca, Eugeniuszem Kapuśniakiem. Włodarz gminy mówi w niej o inwestycjach zrealizowanych w Żarnowcu w ostatnich latach.
 
„Lubię tu wracać” – tak w wywiadzie Pawła Kmiecika z Teresą Oleś-Owczarkową mówi o Zawierciu mieszkająca w Krakowie pisarka, która młodzieńcze lata spędziła w naszym mieście. Autorka książek i wierszy mówi o swojej twórczości, życiu oraz byciu Zawiercianką.
 
Kolejnym artykułem autorstwa uczennicy z projektu dziennikarskiego jest tekst Karoliny Roli o Biegu Papieskim. To organizowane w Pilicy od wielu lat wydarzenie jest – jak pisze autorka – połączeniem sportu oraz pamięci o postaci Jana Pawła II.
 
O tym, jakie są „radości i smutki wcześniej urodzonych” możemy dowiedzieć się z tekstu Piotra Pieszczyka. Pisze on o istniejącym od 1988 roku łazowskim Klubie Seniora „Semafor”.
 
„Gusty kulinarne są różne. Jedni lubią kuchnię francuską, inni polską lub chińską...” – tak z kolei o szkolnej kuchni w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu pisze Kacper Kruz, jeden z młodych uczestników projektu dziennikarskiego.
 
Również tematowi Gimnazjum nr 1 swój artykuł poświęciła kolejna uczennica, Wiktoria Domagała. Autorka pisze w nim o programie Comenius, w którym zawierciańska placówka edukacyjna bierze udział po raz trzeci. Dzięki niemu na rozwój młodych ludzi pozyskano do tej pory 64 tysiące euro.
 
O tym, co to jest „Operacja Snowball” można dowiedzieć się z tekstu Aleksandry Krakowiak, uczestniczki projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”. Autorka przybliża czytelnikom ideę akcji, której celem jest profilaktyka różnego rodzaju uzależnień.
 
„Wolwo” – tak brzmi nazwa pseudonimu artystycznego Karola Wolszakiewicza, młodego zawierciańskiego muzyka nurtu hip-hop, z którym rozmawia Nikola Niepsuj.
Zbliżają się urodziny Zawiercia. W związku z tym powstaje krótkometrażowy film o historii naszego miasta p.t. „Zawiercie – Warthenau – Zawiercie”. Z jego reżyserem, Jędrzejem Górnikowskim, rozmawia Piotr Pieszczyk.
 
Przedostatni tekst autorstwa uczennicy z projektu dziennikarskiego dotyczy I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Dowiedzieć się z niego możemy, jak przebiegała historia jednej z najlepszych szkół średnich w regionie.
 
„Młodzieżowa Akademia Obywatelska – podsumowanie” – to z kolei tytuł tekstu Klaudii Kukoł. Autorka opisuje w nim cały projekt dziennikarski, w którym brało udział 10 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu zawierciańskiego. W jego ramach został również wydany niniejszy „Zawiercianina”.
 
Ostatni tekst najnowszego „Zawiercianina” jest swoistą klamrą tematyczną zamykającą numer. Rafał Krupa, Starosta Zawierciański, mówi w niej o znaczeniu projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” dla powiatu zawierciańskiego oraz potencjale edukacyjnym młodych ludzi.
 
Zachęcamy do lektury nowego numeru! „Zawiercianin” będzie dostępny w wersji drukowanej za darmo w różnych punktach miasta, można go też otrzymać u wydawcy (Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, w dni robocze w godz. 7-15). Cały numer „Zawiercianina” można również ściągnąć i przeczytać w wersji elektronicznej – jest on dostępna tutaj.

Załączniki:

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/polecamy.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/stopka1.inc.php on line 7
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.