Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 137

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 168

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 198
Dziewiętnasty numer „Zawiercianina” - Mlody.Zawiercianin.pl

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/gora.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/data.inc.php on line 7
czwartek, 25 Lipiec 2024,

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/imieniny.inc.php on line 7
imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/podstrony/news.inc.php on line 7

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Dziewiętnasty numer „Zawiercianina”

Dziewiętnasty numer „Zawiercianina”

data dodania: 2014-07-28 08:16:29

 

Po raz dziewiętnasty Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu oddaje w Państwa ręce egzemplarz czasopisma aktywności lokalnej „Zawiercianin”. Na łamach kwartalnika zostały przedstawione osoby aktywnie działające w sektorze organizacji pozarządowych oraz na rzecz lokalnej społeczności.
 
We wstępie do nowego numeru Paweł Abucki pisze: „Ani wiek młody, ani wiek zaawansowany nie stanowią przeszkody w aktywności społecznej. Oczywiście każdy z nich ma swoje prawa i ograniczenia, ale dla chcącego nic trudnego. Chęci, zapał, pomysłowość, potrzeba robienia czegoś dla innych – to wszystko łączy część mieszkańców naszego powiatu ponad podziałami wiekowymi”.
 
Czasopismo otwiera rozmowa Pawła Kmiecika z Prezes zawierciańskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Polsce – Janiną Krasoń, która opowiada o swoich zainteresowaniach oraz satysfakcji, jaką czerpie z pomagania innym.
 
Autorami ośmiu tekstów są uczniowie biorący udział w realizowanym przez Centrum Inicjatyw Lokalnym projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu zawierciańskiego, współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Pierwszy z nich to artykuł Przemysława Wojtysiaka „Oczami Fotografa Andrzeja Jakubowskiego”, w którym autor opisuje zmiany, jakie dokonują się w naszym mieście obserwowane z perspektywy obiektywu aparatu fotograficznego.
 
„Animatorka sportu z pasją” – to z kolei artykuł Barbary Francik o promotorce sportu w Zawierciu, znanej kilku pokoleniom, emerytowanej nauczycielce wychowania fizycznego, obecnie przewodniczącej Rady Programowej Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Krystynie Stankiewicz. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, inicjatorka Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa ZUTW, założycielka sekcji rehabilitacji w wodzie, oraz Klubu Młodych Literatów.
 
Mistrzynię batuty z Gimnazjum Nr 1 – Barbarę Czajkowską – postanowiła opisać w swoim tekście Wanessa Lassak. Umiejętności i zaangażowanie nauczycielki, powodują, że swoją pasją do chóru angażuje coraz więcej uczniów. Szkolny chór stał się dumą szkoły i poważnym zawodnikiem podczas licznych konkursów. Ze względu na wysokie zainteresowanie chórem szkoła planuje utworzenie klasy artystycznej.
 
O tym, że „ćwiczyć każdy może”, przekonała się Katarzyna Modrzejewska w rozmowie z nauczycielką tai chi Zawierciu, Dorotą Rusin-Czajkowską oraz jej uczniem Witoldem Bylewskim. Pasjonaci tai chi opowiadali o dobroczynnych efektach wynikających z trenowania tej dyscypliny oraz o tym, jak w trenowaniu tai chi człowiek rozwija się całe życie i że trening rozpocząć może w każdym wieku. Dowód? Ponad 80- letnie uczestniczki zajęć tai chi na ZUTW.
 
„Połączył ich Airsoft” to z kolei tytuł artykułu Olgi Klarczyńskiej o grupie ludzi, których połączył patriotyzm i fascynacja wojskiem. Mowa o grupie rekonstrukcyjnej „Amonit”. Jej członkowie propagują postawy patriotyczne, doskonalą swoje umiejętności posługiwania się bronią oraz współpracy w sytuacjach kryzysowych.
 
O tym, że są „Drzwi otwarte dla wszystkich” w Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych „Kulturalniak”, wiedzą najlepiej mieszkańcy Łaz oraz Piotr Pieszczyk, autor artykułu.  Stowarzyszenie działa na rzecz wszystkich kulturalnych wydarzeń na terenie gminy. Zrzesza wszystkich uzdolnionych chcących rozwijać swoje pasje.
Uczniowie podczas zajęć tego klubu uczą się twórczego myślenia, pracy w grupie oraz konstruują urządzenia i maszyny mogące być odpowiedzią na problemy naszej części planety. Mowa o Klubie Ekologicznym opisanym przez Marikę Limanówkę w artykule „Klub Ekologiczny, czyli pomoc dla waszej planety”.
 
„Odpowiedź na krzywdę” – to wzruszający artykuł Aleksandry Krakowiak o działalności zawierciańskiego oddziału Towarzystwa Ochrony Zwierząt, o tym, jak członkowie stowarzyszenia odbierają zgłoszenia o zwierzętach potrzebujących pomocy i jak często sami finansują ich leczenia oraz stają się domem zastępczym dla potrzebujących zwierząt.
 
Co można robić w wieku 10 lat, oprócz chodzenia do szkoły i zabawy z rówieśnikami? Wywiad z Jakubem Kosoniem i jego rodzicami jest przykładem, że w tym wieku można… założyć i prowadzić dobrego warsztatowo bloga. Ten – obecnie już 12-latek – jest autorem znanej wielu użytkownikom Internetu z naszego miasta strony internetowej otozawiercie.pl
 
„(Nie) Wielka Drużyna” - to artykuł autorstwa Pawła Kmiecika o wytrwałości i miłości do futbolu piłkarskiego Klubu Sportowego Giebło. Działalność klubu jest dowodem na to, że dzięki społecznemu zaangażowaniu nie ma rzeczy niemożliwych.
 
Wiktoria Kostecka, uczennica biorąca udział w projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” w swoim artykule opisuje projekty edukacyjne realizowane w Gimnazjum w Niegowonicach w artykule „III Festiwal Projektów Edukacyjnych”.
 
Przedostatni z tekstów autorstwa uczniów to „Serce Kultury oraz Patriotyzmu Lokalnego”, czyli rozmowa Jakuba Jurczaka z dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy - Anną Kowalską, która opowiada o tym, czym we współczesnym świecie jest biblioteka oraz Aleksandrem Kotem – twórcą strony internetowej „Jura Pilica”.
 
„Tradycyjnie i z uśmiechem” - to z kolei artykuł Bartłomieja Kluszczyńskiego o Kole Gospodyń Wiejskich „Kostkowianki” w Kostkowicach. Choć panie pochodzą z małej miejscowości, nie przeszkadza im to w odnoszeniu licznych sukcesów w konkursach kulinarnych, tworzeniu oryginalnych rękodzieł, wspieraniu działania wiejskiej świetlicy oraz w organizowaniu imprez i spotkań na rzecz lokalnej społeczności.
 
Ostatni tekst uczennicy z projektu dziennikarskiego nosi tytuł „Jubileusz Katolika”. Są w nim opisane obchody 20-lecia istnienia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i 15-lecia Katolickiego Gimnazjum. Jubileusz jest okazją do wspomnień i refleksji nad zmianami, jakie zachodziły w tych placówkach na przestrzeni lat.
 
„Aktywność ma ogromne znaczenie” - to ostatni tekst znajdujący się w numerze „Zawiercianina”. O aktywności młodych ludzi opowiada Andrzej Wilk, Dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjum nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 13 w Zawierciu oraz Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. W wywiadzie podkreśla on, jak ważne jest realizowanie projektów aktywizujących młodzież oraz jak wiele takie przedsięwzięcia uczą młodych ludzi.
 
Dziewiętnasty numer pisma aktywności społecznej „Zawiercianin” jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

Załączniki:

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/polecamy.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/stopka1.inc.php on line 7
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.