Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 137

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 168

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 198
Nowy „Zawiercianin” - Mlody.Zawiercianin.pl

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/gora.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/data.inc.php on line 7
wtorek, 18 Czerwiec 2024,

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/imieniny.inc.php on line 7
imieniny obchodzą: Elżbieta, Marek


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/podstrony/news.inc.php on line 7

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Nowy „Zawiercianin”

Nowy „Zawiercianin”

data dodania: 2013-12-03 14:32:32

Ukazał się nowy „Zawiercianin” - pismo wydawane przez Centrum Inicjatyw Lokalnych. To szesnasty numer gazety przybliżającej aktywność społeczną w powiecie zawierciańskim i drugi wydany w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska".

 

We wstępie do nowego numeru Paweł Abucki pisze: „Nic nie dzieje się samo. Jak mówił jeden z bohaterów kultowego filmu »Rejs«, »zawsze jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy«. Tym »ktosiem« są konkretni ludzie. Tacy, którzy sami coś robią lub którzy potrafią zachęcić i zainspirować innych do działania. W bieżącym numerze położyliśmy szczególny nacisk na prezentację osób, które sprawiają, że nasz region i różne grupy jego mieszkańców funkcjonują lepiej”.
 
Nowy numer czasopisma rozpoczyna się od rozmowy z Leopoldem Stawarzem, w którym znany w Zawierciu śpiewak opowiada Pawłowi Kmiecikowi o swojej przygodzie z muzyką i artystycznym potencjale naszego miasta.
 
LKS Olimpia Włodowice i UKS Włodowice – o tych dwóch klubach sportowych, istniejących w jednej z najmniejszych gmin w powiecie zawierciańskim, pisze Bartłomiej Kluszczyński.
 
O piastowanej przez siebie funkcji proboszcza parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy oraz o trwającym od niedawna remoncie XV-wiecznej kolegiaty, mówi ks. Jarosław Szlenzak w rozmowie z Jakubem Jurczakiem.
 
O tym, dlaczego warto pozostać aktywnym będąc na emeryturze i co dla osób przeżywających „jesień życia” proponuje pilickie koło Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów mówi Helena Wojas, przewodnicząca Koła, w rozmowie z Mileną Kurczek.
 
Zbliżająca się zima to czas trudny dla istot nie posiadających dachu nad głową – o losie bezdomnych zwierząt opowiada Patryk Leks, przewodniczący samorządu uczniowskiego w Zespole Szkół nr 2 w Niegowonicach, podczas rozmowy z Wiktorią Kostecką.
 
Najzimniejszy pora roku to pewnego rodzaju wyzwanie dla osób dbających o zdrowy tryb życia oraz dodatkowa zachęta dla niekoniecznie pamiętających o tym na co dzień. Do podjęcia aktywności fizycznej w celu zdrowotnym zachęca Wojciech Nikolin z Grupy Paleo w rozmowie z Pawłem Sidorem.
 
Nie wszyscy jednak są i mogą być w pełni sił. Los takich osób i ich rodzin oraz niezwykłe znaczenie dobroczynności zostały opisane w tekście Pawła Kmiecika o Stowarzyszeniu Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym oraz Ich Rodzinom „Z Dobrego Serca”.
 
Koncert plenerowy, występy zespołów muzycznych i inne akcje społeczne – tym zajmuje się Nowa Ewangelizacja Zawiercia, grupa istniejąca w naszym mieście od nieco ponad roku, opisana w tekście Franciszka Różyckiego.
 
W ramach odbywających się cyklicznie spotkań ze znanymi ludźmi mediów w projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” pod koniec września Zawiercie odwiedził Roman Czejarek, dziennikarz Polskiego Radia, TVP i TTV. O swojej pracy opowiedział nam w rozmowie z Nikolą Niepsuj.
 
Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu – tak brzmi od niemal roku pełna nazwa zawierciańskiej szkoły przy ulicy 11 Listopada. O nadaniu jej imienia obecnego patrona pisze Wiktoria Paruzel.
 
W jaki sposób połączyć tworzenie poezji śpiewanej i szeroko pojętą działalność kulturalną z trenowaniem sztuk walki? Na te i inne pytania odpowiada dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kroczycach Dariusz Kosiński w rozmowie z Pawłem Kmiecikiem.
 
Również sztuk walki dotyczą rozmowy Beaty Markisz z Kamilem Nowakiem, Krzysztofem Bijakiem i Mikołajem Popiołem – sportowcy dzielą się w nich swoimi doświadczeniami z treningów.

Również sport jest tematem tekstu Oliwii Szasty. Pisze ona o rosnącym zainteresowaniu przez dziewczęta dyscypliną sportu, która kojarzona była głównie z płcią męską – piłką nożną.
 
Zachęcamy do lektury nowego numeru! „Zawiercianin” będzie dostępny w wersji drukowanej za darmo w różnych punktach miasta, można go też otrzymać u wydawcy (Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, w dni robocze w godz. 7-15). Cały numer „Zawiercianina” można również ściągnąć i przeczytać w wersji elektronicznej – jest ona dostępna poniżej.
 
Szesnasty numer pisma aktywności społecznej „Zawiercianin” jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

Załączniki:

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/polecamy.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/stopka1.inc.php on line 7
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.