Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 137

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 168

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 198
Pierwszy projektowy "Zawiercianin" - Mlody.Zawiercianin.pl

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/gora.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/data.inc.php on line 7
wtorek, 18 Czerwiec 2024,

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/imieniny.inc.php on line 7
imieniny obchodzą: Elżbieta, Marek


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/podstrony/news.inc.php on line 7

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Pierwszy projektowy "Zawiercianin"

Pierwszy projektowy "Zawiercianin"

data dodania: 2013-09-23 07:49:33

Ukazał się nowy „Zawiercianin”. To już piętnasty jego numer, a jednocześnie pierwszy z projektu „MAO” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

We wstępie do nowego numeru Paweł Abucki pisze: „Kto nie chce, ten szuka powodu – kto chce, ten szuka sposobu. Tak brzmi znane powiedzenie. Warto do niego dodać, że kto chce, ten szuka również okazji. W bieżącym numerze sporo miejsca i uwagi poświęciliśmy aktywności ludzi z pasją. Czyli takim, którzy znaleźli sposób i okazję, aby robić to, co daje im satysfakcję i poczucie spełnienia. A w dodatku sprawia, że zyskują także inni oraz cały nasz region”.
 
Nowe wydanie magazynu rozpoczyna się od wywiadu z Krystyną Rauk, która udowadnia, że można nie narzekać, a czas nazywany potocznie „jesienią życia” wcale nie musi oznaczać spadku aktywności, smutku i nudy. Przewodnicząca Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Nestor” z Poręby opowiada o tym w wywiadzie z Pawłem Kmiecikiem.
 
Kolejny tekst autorstwa Nikoli Niepsuj przybliża projekt „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”, w ramach którego został wydany najnowszy „Zawiercianin”. Celem projektu jest zwiększenie aktywności obywatelskiej uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zawierciańskiego poprzez szereg działań o charakterze dziennikarskim.
 
O historii, współczesności i planach Biblioteki Pedagogicznej im. Józefa Lompy w Zawierciu pisze Katarzyna Wilk. Placówka oprócz prowadzenia działalności bibliotekarskiej zajmuje się organizacją różnorodnych imprez kulturalnych – począwszy od spotkań z pisarzami, na wystawach artystycznych skończywszy.
 
Na Piknik Rodzinny przy Zespole Szkół w Pilicy, który odbył się na początku tegorocznych wakacji zaprasza Milena Kurczek. Zwyczaj organizowania tej imprezy trwa w Pilicy od wielu lat – zgodnie z nazwą jest on skierowany do rodzin i to właśnie dla nich rokrocznie przygotowywane jest mnóstwo różnorodnych atrakcji.
 
Interesujący jest również fakt powstawania w naszych miastach wspólnot mieszkaniowych, o czym pisze Piotr Pieszczyk. Wspólnoty takie zrzeszają właścicieli lokali wchodzących w skład danej nieruchomości, którzy w trosce o wspólne dobro organizują się, aby jak najlepiej nią zarządzać.
 
Na pytanie o to, „Dlaczego warto być dobrym?” szuka odpowiedzi Klaudia Kukoł w tekście opisującym akcję o takiej nazwie organizowaną w szkołach w całej Polsce przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”. Cel akcji jest szlachetny: promowanie pozytywnych wzorców i wartości wśród dzieci i młodzieży.
 
Szlachetne są również działania Towarzystwa Jurajskiego, o którym pisze Paweł Kmiecik. Organizacja zrealizowała i realizuje szereg projektów dotyczących renowacji obiektów historycznych oraz kultywowania pamięci o naszych przodkach, choć zajmuje się także promocją turystyki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
 
Dbałość o cechy charakterystyczne miejsca, w którym się mieszka to jeden z głównych celów istnienia Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Kromołowianie”. Historię jego założenia, opis bieżącej działalności, a nade wszystko – wspólny kulturowy mianownik jego członków i członkiń przybliża czytelnikom Katarzyna Wilk.
 
Choć lato już za nami, a aura coraz mniej sprzyja uprawianiu sportu pod gołym niebem, w podróż rowerową zaprasza Andrzej Wójcik, pasjonat aktywności fizycznej na dwóch kołach. W rozmowie z Piotrem Pieszczykiem opowiada on o swoich dokonaniach rowerowych – na bicyklu odwiedził m.in. Czarnogórę, Czechy, Słowację i kraje skandynawskie.
 
Inną pasję sportową przybliża z kolei Olivka Kwaśkiewicz opowiadająca w rozmowie z Oliwią Szastą o swoim zamiłowaniu, którym jest jazda konna. Podkreśla ona niezwykłość koni, jako istot posiadających wyjątkową wrażliwość i intuicję wobec ludzi. Jak przekonuje sportsmenka – jazda konna to znacznie więcej, niż sport.
 
Niezwykle ważny i poważny temat opisuje natomiast Julia Pacan – w swoim tekście przybliża losy życiowe Honorowego Obywatela Miasta Zawiercia, Władysława Żuka. Urodzony w 1919 roku mężczyzna prawie całą wojnę spędził w hitlerowskich więzieniach i obozach w Polsce i w Niemczech i – jak mówi – warto przypominać o tych strasznych czasach, aby już nigdy więcej się nie powtórzyły.
 
W wywiadzie Moniki Soboty i Karoliny Roli z Leszkiem Sobotą, prezesem Jurajskiej Ligii Siatkówki, odnajdziemy akcent sportowy ściśle powiązany z motywem regionalnym. Liga od wielu lat umożliwia rozgrywki sportowe pomiędzy uczniami gimnazjów a także pomiędzy samorządowcami z coraz większej liczby gmin.
 
Także sport jest tematem rozmowy Przemysława Wojtysiaka z Piotrem Zbieniem, zawodnikiem juniorów zawierciańskiej drużyny piłki ręcznej. Lewoskrzydłowy Viretu mówi w niej o początkach swojej przygody z zespołem oraz o radościach i trudach związanych z byciem szczypiornistą.
 
Co wspólnego może mieć przyroda z Unią Europejską? Odpowiedź znajdziemy w tekście Joanny Bogusławskiej o Ogrodzie Europejskim. Ogród powstał w ramach programu Comenius w 2010 roku i znajduje się na terenie Gimnazjum nr 1 w Zawierciu. Stanowi on przyrodniczą atrakcję dla uczniów szkoły oraz cieszy wzrok przechodniów.
 
Ostatni tekst najnowszego „Zawiercianina” jest swoistą klamrą tematyczną zamykającą numer. Rafał Krupa, Starosta Zawierciański, mówi w niej o znaczeniu i korzyściach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” dla powiatu. A nade wszystko – dla uczestników projektu, czyli 60 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu.
 
Zachęcamy do lektury nowego numeru! „Zawiercianin” będzie dostępny w wersji drukowanej za darmo w różnych punktach miasta, można go też otrzymać u wydawcy (Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, w dni robocze w godz. 7-15). Cały numer „Zawiercianina” można również ściągnąć i przeczytać w wersji elektronicznej – jest on dostępny poniżej:

Załączniki:

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/polecamy.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/mlody.zawiercianin.pl/public_html/modules/stopka1.inc.php on line 7
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.